Bücher Noten Zeitschriften Musik Audio Bücher Video-DVD Software Landkarten
Warenkorb
Anmelden
Registrierung
Fragen
Wir über uns
Kontakt
Partners
Links
Advertising
Sonderangebote:
– Für Firmen
– Für Bibliotheken
– Für Universitäten
– Für Händler
ru Русский ru Russkij fi Suomi us uk Englisch de Deutsch fr Français es Español se Svenska Valuta: EUR USD GBP
new
Druckerzeugnisse
– Russische Poster
– Postkarten
– Briefmarken
– Kalender
Suchen
Ich suche:
Wo?:
Erweiterte Suche
Suchen Sie etwas Bestimmtes?
Liste der Kategorien
Serienliste
Verleger alphabetisch
Autor oder Komponist alphabetisch
Erweiterte Suche
Bitte anmelden
E-Mail:
Passwort:
Haben Sie ihr Kennwort vergessen?
Sie befinden sich hier:  Hauptseite    Bücherliste    Mehr Information über Bücher
Dear customer! All the prices at our site include the value-added tax (VAT), which concerns customers from EU.
If you are not from the EU, you can see the prices without VAT after registration.
Bild vergrößern
LYHYT ESITTELY:
Teos esittelee 2000-luvun Venäjää sosiaalisten verkostojen näkökulmasta. Painopiste on epävirallisten suhteiden mer­kityksissä arjessa, työssä, kansalaistoiminnassa ja taloudessa. Presidentti Putinin kauden tiukentuneen valtiovallan myötä hyvien suhteiden merkitys korostuu jälleen monilla elämänalueilla. Samalla markkinatalous, kansainvälistyminen, informaatioteknologia ja kaupallistunut julkisuus muuntavat verkostojen toimintaehtoja. Teoksen kirjoittajat ovat suomalaisia Venäjä-tutkijoita. Teoksessa on Lena Malmin valokuvakuvitus Pietarin kaupungin arjesta.

PITKÄ ESITTELY:
EPÄVIRALLISET VERKOSTOT JYLLÄÄVÄT YHÄ VENÄJÄLLÄ
Venäläinen yhteiskunta on vanhojen ja uusien käytäntöjen hybridi

Suomalaisten Venäjän-tutkijoiden kirjoittama uusi tietoteos Suhteiden Venäjä (Gaudeamus 2008; toim. Suvi Salmenniemi & Anna Rotkirch) luotaa nykyvenäläistä yhteiskuntaa sosiaalisten verkostojen näkökulmasta. Sosiaaliset verkostot ovat tärkeitä kaikissa yhteiskunnissa, mutta Venäjällä sosialismin ajan perintö korostaa niiden merkitystä. Neuvostoliitto oli “verkostojen yhteiskunta”, jossa suhteita tarvittiin arkielämästä selviytymiseen. Suunnitelmatalouden rinnalle syntyi henkilösuhteisiin perustuvaa epä¬virallista vaihtoa, jolla paikattiin pulaa kulutushyödykkeistä, palveluista ja tiedosta.

Nyky-Venäjällä markkinatalous, kansainvälistyminen ja informaatioteknologia muuntavat verkostojen toimintaehtoja. Ne ovat kuitenkin edelleen tärkeitä, sillä virallista järjestelmää pidetään puutteellisena eikä yhteiskunnallisiin instituutioihin luoteta. Henkilökohtainen suhde tuo turvaa ja vähentää epävarmuutta niin arkielämässä, kansalaistoiminnassa kuin liike-elämässäkin: ystävä suosittelee pätevää lääkäriä tai remonttimiestä, kansalaisjärjestöjä perustetaan ystävyys- ja sukulaissuhteiden varaan, ja yritykset löytävät alihankkijoita ja asiakkaita tuttavaverkostojen kautta.

Verkostot kuitenkin myös jarruttavat kansalaisyhteiskunnan, demokratian ja talouden kehittymistä. Sosiaalisten verkostojen varaan rakentuva solidaarisuus ei laajene kansalaisjärjestöistä muualle yhteiskuntaan – Venäjällä luotetaan vain oman ryhmän jäseniin. Vladimir Putinin kaudella henkilösuhteet olivat monien virkanimitysten taustalla, ja taloudellinen ja poliittinen valta kietoutuvat tiiviisti toisiinsa “Putinin piirissä”. Liike-elämässä hyödynnetään epävirallisia ja laittomiakin ongelmanratkaisukeinoja niin kauan kuin ne auttavat paikkaamaan järjestelmän puutteita. Tällaiset keinot voivat kuitenkin muuttua rasitteiksi, jos ne alkavat haitata tehokasta toimintaa ja kilpailua.

Suhteiden Venäjä tarjoaa kiinnostavaa luettavaa kaikille Venäjästä kiinnostuneille; artikkelit käsittelevät suhteiden merkitystä arjessa, työssä, kulttuurissa ja taloudessa. Kuvituksena on Lena Malmin valokuvia Pietarin kaupungin arjesta.


Sisällys:

Suvi Salmenniemi & Anna Rotkirch - Johdanto: verkostojen Venäjä
Risto Alapuro - Kansalaistoiminnan edellytyksiä Venäjällä
Suvi Salmenniemi - Yhtä suurta perhettä - verkostot ja tunteet kansalaisjärjestöissä
Rosa Vihavainen - Suhteet, yhteistoiminta ja ristiriidat asukasyhdistyksissä
Riitta Kosonen - Henkilösuhteet ja epävirallinen vaikuttaminen venäläisessä
liiketoiminnassa Markku Lonkila - Sosiaaliset verkostot IT-liiketoiminnassa
Meri Larivaara - Luottamus potilaan ja lääkärin suhteessa
Anna-Maria Salmi - Naapuruussuhteet Pietarissa
Marja Rytkönen - Äidit ja tyttäret - sukupolvet ja yhteiskunnan muutos nykynaiskirjallisuudessa
Maija Jäppinen - Suojattomuuden ja syyllisyyden siteet - naiset väkivaltaisissa parisuhteissa
Ulla Hakanen - Homo sovieticus? Miesten välinen rakkaus nykykirjallisuudessa
Anna Rotkirch - Uusien venäläisten uudet palvelijat
Autor(s): Salmenniemi Suvi (toim.), Rotkirch Anna (toim.)
Verleger: Helsinki: Gaudeamus im Jahr 2008
300 Seiten, Hardcover
ISBN 978-952-495-038-1
  Kategorie: Literatur auf FinnischKultur, Kommunikazion (Auf Finnisch)
#102171
Leseprobe
Verfügbarkeit: Im Geschäft
In den Warenkorb
Als interessant markieren
Käufer dieses Artikels interessieren sich auch für:
Hakkinen Anna, Kauppinen Antti. Sankarimatkailijan Pietari. (in Finnish).
Jokinen Erkki. Idankohtaus (na finskom jazyke).
Koukkunen Kalevi (editor), Hosia Vuokko (editor). Isä Mitron sanakirja. Ortodoksiset termit selityksineen
Zaveschanie professora Douelja
Allgemeine Geschäftsbedingungen AGB   | Bestellbedingungen   | Lieferungsbedingungen für Zeitschriften   | Kontakt   |   © 2006, Ruslania Books OY    Rückmeldung schicken nach oben