Knigi Noty Periodika Muzyka Audioknigi Video-DVD Multimedija Karty
Moja korzina
Vkhod
Registratsija
Est vopros?
O nas
Kontakty
Partnery
Ssylki
Reklama na sajte
Spetsialnye predlozhenija:
– Dlja firm
– Dlja bibliotek
– Dlja universitetov
– Dlja dilerov
ru Russkij ru Russkij fi Suomi us uk English de Deutsch fr Français es Español se Svenska Valjuta: EUR USD GBP
new
Pechatnaja produktsija
– Russkij plakat
– Otkrytki
– Marki
– Kalendari
Poisk
Ja ischu:
Gde:
rasshirennyj poisk
Ischite chto-to konkretnoe?
Spisok kategorij
Spisok serij
Vse izdateli ot A do Ja
Vse avtory ot A do Ja
Rasshirennyj poisk v razdele
Predstavtes pozhalujsta, esli Vy uzhe zaregistrirovalis, ili perejdite na Registratsiju
E-mail:
Parol:
Zabyli parol?
Vy zdes:  Glavnaja stranitsa    Knigi    Dopolnitelnaja informatsija o knigeZakazannye na sajte DVD vysylajutsja po vsemu miru
bez vzimanija pochtovykh rashodov do 31.7.2008!
Uvazhaemye posetiteli, vse tseny na sajte vkljuchajut nalog na dobavlennuju stoimost (VAT), dejstvujuschij na territorii ES.
Esli Vy izvne ES, to tseny bez etogo naloga Vy smozhete uvidet posle registratsii.
Uvelichit kartinku
Rakkaasta amerikastaan karkotetun emigrantin slaavilainen, lihava ja upporikas sydän itkee absurdissa öljyvaltiossa.
Mishka Vainberg on ajautunut monen mutkan kautta Absurdistaniin, luonnonvaroiltaan rikkaaseen entiseen neuvostotasavaltaan. Hinku takaisin Amerikkaan, josta hänet on miljardööri-isänsä hämäräpuuhien ja väkivaltaisen kuoleman jälkeen suljettu ulos, on kova. Tie takaisin on aukeamassa Belgian passilla.
Matka Kaspianmeren rannoilta kohti Yhdysvaltain onnelaa alkaa kauniina päivänä, joka sattuu olemaan syyskuun 10. vuonna 2001.
Nabokoviin, Kafkaan ja Vonnegutiin verratun kertojan hauska, jopa räävitön romaani tarkastelee amerikkalaisin silmin Venäjää – ja venäläisin silmin Yhdysvaltoja. Se on myös tarina öljyvillityksestä ja äkkirikastumisesta. Ehtiipä se kosketella vielä juutalaisuuttakin. Ylensyömistä. Rap-musiikkia. Ja rakkautta.
Gary Shteyngart, jonka isoisän isoisä oli Nikolai Gogol, on syntynyt vuonna 1972 Leningradissa ja muuttanut seitsemänvuotiaana New Yorkiin. Hän on kirjoittanut laatulehtiin faktaa ja fiktiota sekä kaksi romaania. Absurdistan valittiin New York Times Book Review’ssä vuoden 2006 viiden parhaan romaanin joukkoon.
“Absurdistan on paitsi hulvattoman hauska romaani myös kuvaus inhimillisen hulluuden historian eräästä huippuhetkestä. Kukaan ei pysty Shteyngartia paremmin käsittelemään Itä-Euroopan siirtymävaihetta sosialismin helvetistä kapitalismin helvettiin.”

– Aleksander Hemon


Suomentaja: Paappanen, Päivi
Avtor(y): Shtejngart Gari
Izdatel/ Izgotovitel: Helsinki: Like 2007 g.
396 stranits, Pereplet
ISBN 978-952-471-922-3
  Kategorija: Literatura na finskom jazyke
#102590
Nalichie: zakanchivaetsja v magazine
Dobavit tovar v Vashu korzinu
Vzjat na zametku
S etim tovarom chasto pokupajut:
Ponomareva Julija, Ponomarev Aleksej. Vaskiratsastajan sienisalaatti: 201 mainiota sieniohjetta.
Hakkinen Anna, Kauppinen Antti. Sankarimatkailijan Pietari. Na finskom jazyke
Erofeev Viktor. Miehet. (na finskom jazyke)
Erofeev Viktor. Hyvä Stalin (na finskom jazyke).
Uslovija ispolzovanija   | Kak sdelat zakaz   | Uslovija zakaza periodiki   | Kontakty   |   © 2006, Ruslania Books OY    Napisat otzyv Vverkh